КОМПАС бенд, ресторан Македонска Софра и A1 EXCLUSIVE

Home | Uncategorized | КОМПАС бенд, ресторан Македонска Софра и A1 EXCLUSIVE

3 во 1

ОДЛИЧНО МЕСТО, ОДЛИЧНА КУЈНА И ОДЛИЧНА ЗАБАВА

Доказ дека постои Јунговиот синхроницитет зборува фактот дека првиот газда на „Париз“, Васе Урдин, ќе се обиде да го обнови имиџот на овој локал на друго место, кај скопска Рампа. Без да знае за одлуката на Столе Филиповски за ставање клуч на славниот локал во Трговскиот, газда Урдин на спомнатото место започна со работа на новиот објект „Македонска софра“. Го посетивме во средата, на 28 јануари. Претходно тој доста вложил во новиот објект, во кој се наоѓа и пијаното од „Париз“, потоа дел од оригиналната дрвенаријата и многуте слики и книги кои стојат на ѕидовите или на рафтовите од славното минато на култната кафеана, а уметничките предмети ги има дури и во тоалетите! „Гостите не ги оставам сами ниту во најинтимното катче“ – вели Урдин, горд на колекцијата на својот брат Киро, но и на други современи македонски сликари. Вели дека ќе се обиде да создаде ново катче со уметнички дух во непосредна близина на строгиот центар и ги кани сите кои го сакале „Париз“ да се уверат во тоа во следните денови, посетувајќи ја „Софра“.

Секако, станува збор за објект кој има разлики во намената – „Париз“ или во поново време „Рим Париз“ беше кафе-бар, а „Софра“, како што кажува името, ќе биде главно ресторански објект, во кој треба подолго да се задржите.

Кафеаната „Париз“ го згасна својот живот во саботата, на 24 јануари на полноќ.

Македонска Софра | Promote Your Page Too

6 Comments

 1. gledam jas deka ako me nema mene, ostana blogov prazen, pa si vikam aj i ja nesto da skrtnam, i taka odamna me nema 😀
  Epa vaka…sto se odnesuva do Rim-Pariz, moram da priznaam deka nemav prilika cesto da go posetuvam no mnogu dobro pametam nekoi vkusovi koi mi ostanale vo sekjavanje a koi se povrzani tokmu so ova mesto, vo sekoj slucaj kako pozitivni.
  Vo Makedonska Sofra imav prilika da se uveram deka duhot na Rim-Pariz ostanal odnosno toplinata koja ja pocuvstvuv tamu me vrati nanazad vo edno vreme vo koe lugjeto ziveeja poinaku, polabavo, povedro, porelaksirano. I milo mi e sto e taka. Milo mi e sto vo Skopje povtorno ima mesto kade dobrata usluga, izvonredniot ambient i prekrasnite vkusovi iskombinirani so odlicna muzika pravat covek da se cuvstvuva poubavo i toa mnogu poubavo nego doma.
  Sekoja cest.
  😀

 2. hahaha, do mene? za sto? pa jas samo go kazuvam toa sto go vidov i sto go pocuvstvuvav, nisto povekje, nisto pomalku 😀

 3. pa i mnogu drugi ke vidat i pocustvuvaat ama nema da se izrazat, taka da drugite nema da znaat dokolku nekoj ne kaze ;), a da ne kazam deka mnogu od zavist ke kazat NE E LOSO :)))) cisto za da ne bide NE GI BIVA, ama aj imaat prelazna :))

 4. epa so se sekiras togas ti, jas sum tuka za jasno i glasno d kazuvam nekoi raboti, iako mozebi nekoj povtorno ke pomisli deka sum platena da vi pisuvam pozitivni kritiki ili blago receno deka me plakjate za marketing jas eve povtorno jasno i glasno ke kazam : NE, NE ME PLAKJA NIKOJ. JAS SAMO GLASNO GO KAZUVAM ONA STO GO GLEDAM, SLUSAM I CUVSTVUVAM. I nemam namera da zapram, normalno se dodeka seiozno ne pocnam da vi smetam na vas ili na tebe 😀
  A onie sto go “krijat” ili ne go iskazuvaat svoeto viduvanje ii cuvstvo…hm, pa nivno pravo.
  A sto se odnesuva pak do onie koi od zavist ili nekakva druga pobuda ne pisuvaat ili ne komentiraat , e tie – neka puknat od taa svoja zavist, ljubomora ili sto i da e drugo 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *