КОМПАС бенд

WHITE PARTY – AFTER PARTY – caffe Rich (ex Insomnia)

Најнапред една голема пофалба до менаџерскиот тим на caffe Rich (ex Insomnia), кој успеа да Ве собере Вас драги гости во толкав број што беше право чудо да дојдеш и до WC хехе. Значи вчера во caffe Rich (ex Insomnia) имаше ни помалку ни повеќе туку околу 800 луѓе. Менаџерите си ја завршија работата а јас мислам дека и ние не бевме за подценување затоа што како што нивната задача беше да се наполни нашата беше да се задржат сите тие луѓе до крај. Па имајќи во обзир дека во 4 часот наутро се уште имаше луѓе, јас ќе речам дека КОМПАС бенд си го заврши својот дел од работата, што се потврди и со она ЕНТЕР на компјутерот бидејќи за газдите не е битно како си свирел или пеел туку колкаво било салдото на крајот од вечерта хихихи. Само сакам да им се извинам на сите оние на кои не можевме да им обрнеме доволно внимание затоа што искрено меѓу толку луѓе мора да се најдат неколку кој ќе не задават, да не кажам досадни, ама тоа е нормално, се напиле и тоа….Секако дека имаме право на поправен и тоа сега на наредната свирка во caffe Rich (ex Insomnia) во петок.
ГОЛЕМ ПОЗДРАВ до сите Вас од КОМПАС бенд и менаџерскиот тим на caffe Rich (ex Insomnia).

Најбитно е дека денес ми е сончево, ЧАО и довидување до петок :)

посетете ја нашата ВЕБ презентација, напишете и нешто негативно, доста само пофалби хехе

_____________________________________________________________________________________

PREVOD EX-YU

Najpre jedna velika pohvala za menadzerskog tima caffe-a Rich (ex Insomnia) u Skoplju koji su uspeli da Vas sakupe dragi moji u tako velikom broju sto je bilo pravo cudo doci i do WC-a :) Znaci sinoc je bilo ni manje ni vise nego oko 800 ljudi. Menadzeri su zavrsili svoj deo posla a ja mislim da ni mi nismo bili za smece :) zato sto kako sto je njihov zadatak bio da dovedu te ljude, nas zadatak je bio da ih zadrzimo do jutra :) Posto je klub bio jos pun u 4:00, ja bih reko da je KOMPAS bend zavrsio svoj deo posla takodje,  apotvrda za to je bio i udarac na ENTER posle zavrsetka, zato sto za gazde nije uopste bitno kako pevas ili sviras nego kakav je rezultat u kasi :) Zelim samo da se izvinim svim onima na koje nismo uspeli da obratimo dovoljno paznje  zato sto u takvom broju ima puno koji nas DAVE, pijani itd…Normalno da imamo pravo na popravni i to na sledecem nastupu ponovo u caffe-u Rich (ex Insomnia) u petak.

VELIKI POZDRAV do svih Vas od menadzerskog tima caffe-a Rich (ex Insomnia) i KOMPAS benda.

РИТУАЛ ЗА КОКОШКАТА хехе

Човек да не се пофали, одма има критичари кои ќе никнат од никаде, ќе најдат и влакно во јајцето, а инаку ги нема никаде. Си велам човек како човек сака да си се пофали, да покаже по нешто од своите квалитети ама не е доволно убедлив, не се експонира, па нормално и никој не го забележува. Има една вистина за тоа што е МАРКЕТИНГ…. Не знам дали знаете дека јајцата од кокошка не се најквалитетните. Има од ној, ќурка, патка, кој пробал нека каже, меѓутоа не се продаваат како јајца од кокошка.  А знаете ли зошто?…..Затоа што само кокошката има ритуал кога ги несе….КОКОДАКА, другиве ќутат хехехехехе…

Епа решив и јас да кокодакам малце и ете одма критичари, кулумнисти, љубоморни типови, македонштина ццццццццц, па после не сме биле Македонци, а како да бидеме кога самите не си се сакаме? Сите други не сакаат ама ние сами??? нема шанси…..Сведок сум на многу случки каде и Тоше Проески беше критикуван дека е ОВА, ОНА, НЕ МОЖЕ….итн, се додека не се случи трагичната несреќа за да Македонците (со исклучоци) го признаат како навистина квалитетен пеач, кој би го ставил во СВЕТСКИ РАНГ а не Македонски или Балкански. Срамота за нашиот народ.  И уште една потврда дека во Македонија нема БРАВО. Од браво на некого круната му паѓа, има само УАААААААААААААААААА. Па да не се чудиме кога добриот кадар ни бега во странство. За жал во Македонија нема ѕвезди, како што рече и Владо Јаневски во една емисиј на прашањето дали се осеќа за ѕвезда. Како човекот да биде ѕвезда кога максимумот што ќе кажат луѓњто за него е: “ОВОЈ Е ДОБАР ДЕЧКО” . Леле сум се згазил од смеење, што само беше потврда за моето мислење

Еве на што се однесуваше овој блог, погледнете го линкот подолу, прочитајте ги коментарите и искоментирајте ВЕ МОЛАМ, па не можам да поверувам дека познати и признати музичари од Србија го искоментираа како ВРВ. Па на крајот на краиштата нека не е врв, прашање е дали е задоволително?

http://kompasbend.blog.com.mk/node/240487#comment

другите НЕ ФАЛБАЏИСКИ информации едвај дека се приметени а оваа е прилично посетена хаха

РАВЕНКА -> МАЖ + ЖЕНА

МАЖ + ЖЕНА = ?
Равенки изведени од секојдневниот живот…

I Равенка

Човек = јаде+спие+работи+ужива
Магаре= јаде+спие
Потоа,
Човек =магаре+работи+ужива
Потоа,
Човек-ужива = магаре+работи

Кратко речено,
Човек кој не ужива = магаре кое работи

II Равенка

Маж=јаде+спие+заработува пари
Магаре=јаде+спие
Потоа,
Маж=магаре+заработува пари
Потоа,
маж-заработува пари=магаре

Кратко кажано,

маж кој не заработува пари=магаре

III Равенка

Жена=јаде+спие+троши
Магаре=јаде+спие
Значи,
Жена=магаре+троши
Потоа,
Жена-троши=магаре
Кратко кажано,
Жена која не троши=магаре

ЗАКЛУЧОК:

од равенките 2 и 3:
Маж кој не заработува=жена која не троши
Значи мажите мора да заработуваат пари за жените да не станат магариња!

(Закон 1.)

Жените мора да трошат за мажите да не станат магариња!

(Закон 2.)

Што добиваме?
Маж+жена=магаре+заработува

пари+магаре+троши

Заклучок од законите 1 и 2:

МАЖ + ЖЕНА = 2 магариња кои заедно живеат среќно !!!!!

АНКЕТА / ANKETA

Како би го подобриле квалитетот на забавитеа на КОМПАС бенд, неминовно е да ја запрашаме и публиката што би сакала да слушне во нашиот репертоарот. Своите мислења запишете ги во полето за коментари. Би било од голема важност за нас кога секој од Вас би посочил што би сакал највеќе на нашите забави.
Благодарам

Kako bi poboljsali kvalitet zabavama KOMPAS benda, neizbezno je da pitamo i publiku sta bi ona htela da cuje u nasem repertoaru. Svoja misljenja upisite u polju za komentare. Bilo bi od velike vaznosti za nas, kada bi svako od Vas napisao sta zeli najvise na nasim zabavama.

Hvala

Good morning


PATULJAK

Vozi covek kola. Gluvo doba noci. Odjednom ispred kola iskoci crveni patuljak. Covek jedva zakoci. Izleti iz kola i pocne da vice:
– Jesi li normalan? Sta ces na sred puta, mogao sam da te zgazim!…
Crveni patuljak:
– Ja sam crveni patuljak, peder sam i jako sam gladan.
Covek se sazali i ode do kola. Nasao je neki sendvic i dade ga crvenom patuljku pa nastavi da vozi.
Noc mirna i dalje. Mesec proviruje kroz oblake. Odjednom ispred kola iskoci zeleni patuljak. Covek jedva zakoci. Izleti iz kola uzdrhtalim glasom kaze:
– Pa jesi li normalan? Sta ces na drumu, mogao sam da te zgazim!
Zeleni patuljak:
– Ja sam zeleni patuljak, peder sam i jako sam zedan.
Covek se sazali i ode do kola. Nasao je flasu mineralne vode i dao je zelenom patuljku pa nastavi da vozi.
Priroda se utisala. Spava. Samo je on na putu. Odjednom ispred kola iskoci plavi patuljak. Covek jedva zakoci.
Izađe iz kola i pomirljivo kaze:
– Sve znam. Ti si plavi patuljak i peder si. Sta jos hoces?
Plavi patuljak:
– Vozacku, saobracajnu i licnu kartu molim.

Дали сте и вие измамени на Facebook?

Верувам веќе прочитавте за најновата измама што е активна на Facebook. Доколку не сте прочитајте повеќе овде. Во принцип се користат некои дупки и измами за да жртвата се доведе од Facebook до нова страна, која според дизајн е иста како Facebook, каде повторно се бара од вас да се логирате, при што вашиот и-мејл и лозинка се запишуваат.

Успеавме да дојдеме до листата на сите компромитирани и-мејлови, но не сме во можност истата јавно да ја објавиме, па затоа направив мала скриптичка со која секој може да си провери дали неговиот и-мејл е во истата. Откако ќе го внесете мејлот, ќе треба да почекате околу 20-30 секунди по што ќе добиете порака “Сменете си ја лозинката” или “Не сте во листата”. Правата порака ќе значи дека вашиот и-мејл е пронајден во листата и за да се заштитите потребно е да ја смените лозинката, додека вториот значи дека во оваа измама вие сте на сигурно и не ви е пронајде и-мејлот.(Процесот може да потрае, па имајте трпение или доколку подолго време не добиете резултат, refresh, па пробајте пак)

Проверката може да ја извршите и на следниов линк од каде што е превземен целиот текст:
http://www.it.com.mk/facecheck.php

What would you like to do to me?

what wud u like 2 do 2 me ?
what wud u like 2 do 2 me ?

View Results
Create a Blog Poll

ресторан ДИОН, четврток 03.09.2009

И уште еден редовен извештај од неделните случки. Ма да сеуште не е завршена тековната недела, не можев а да не напишам како беше вчера во ресторан ДИОН. Се започна со промоцујата на БОКИ-13 за новиот сингл и спот како и предпромоција на новиот албум кој се работи веќе. Тука беше и нашата соработничка Марина Туцаковиќ, авторот на текстот на нашиот сингл СТАРА ЉУБАВ. Знам дека никој не се сомнева дека било екстра, ама толку екстра…..ееееее, ептен екстра хехе. Забелешка од гостите ТОЛКУ МНОГУ ЖЕНИ!!!!, поготово млади така да овие постарите наши ФАНОВИ (женски) се лутат бидејки од младите не можеле да пристапат до влезот на ресторанот. Е ќе се отрујам хехе…. Што да правиме ние, понесени од доброто, т.е. одличното расположение на гостите, нема промашување – и настапот беше екстра, нема шанси со вакви гости да нема и ОДЛИЧНА забава, а за толку кратко време….Замислете едно време почнаа газдите да реагираат да сме ја смиреле атмосферата ХЕХЕ, се уплашија, а јас ќе потврдам дека не сме ние само ЗАКОН ЗА ДОБРА ЗАБАВА како што слушам понекогаш, напротив тоа е резултат на огромната позитивна енергија која ја поседуваат нашите гости, расположени како и секогаш за лумперај, и кога не би биле тие, како што кажав еднаш, би се осеќал како ЦД плеер ХЕХЕ. Затоа ГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ до нашите фанови и слушатели, кои се секогаш расположени за одлични забави, без нив КОМПАС бенд би бил како изгубен компас……
МНОГУ ВЕ САКАМЕ СИТЕ ВАС!!!!
http://www.kompasbend.com

леле подалеку од пијани жени хехехехе, КОМПАС бенд во caffe RICH (ex Insomnia)

Во петокот во кафе барот РИЧ или поранешна ИНСОМНИА беше навистина лудо ДО ЈАЈЦА :) кај се видело толку пијани жени на едно место, ама се повеќе Скопје наликува на метропола па така и девојките се поопуштени за разлика од порано, и така треба ОПУШТЕНЦИЈА и добра забава, ако нема расположение нема ни забава, џабе е и добра музика ако нема на кого да му свириш, ТОГАШ СЕ ОСЕЌАМ КАКО ЦД ПЛЕЕР :))) па еве јавно да ги поканиме истите да дојдат и да стават печат на расположението а КОМПАС бенд е тука да им помогне во уживањето
АЈДЕ ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ДО СИТЕ
http://www.kompasbend.com